مولدهای مقیاس کوچک

مراحل ثبت نام و سایتهای مرتبط

کلیه امور متقاضیان محترم احداث مولدهای مقیاس کوچک شامل ارسال اطلاعات جهت ثبت نام ، درخواست معرفی نامه و موافقت نامه و پروانه احداث و اخذ تائیدیه فنی مولد و . . . از طریق وبسایت ذیل صورت می پذیرد

  درگاه خدمات الکترونیک مولدهای مقیاس کوچک (با استفاده ازgoogle chrome )             iranchp.moe.gov.ir/

 

مراحل انجام امور بطور کلی عبارتند از

1- درخواست کتبی جهت بررسی کلی امکان اتصال به شبکه

2- ثبت نام در سایت فوق و تکمیل مشخصات متقاضی و کسب امتیاز لازم بر طبق دستورالعمل توسعه مولد مقیاس کوچک

3- درخواست معرفی نامه ( جهت گاز ، شهرکهای صنعتی و . . . در صورت لزوم)

4- اخذ موافقت نامه احداث

5- انجام مطالعات حرارتی و اخذ تائیدیه فنی مولد از نیروگاه طرشت تهران

6- انجام مطالعات الکتریکی و اخذ تائیدیه اتصال به شبکه

7- اخذ پروانه احداث

8- عقد قرارداد با شرکت برق منطقه ای گیلان

9- راه اندازی و بهره برداری مولد

 

سایتهای زیر نیز جهت کسب آخرین اطلاعات از مجری طرح می تواند مورد استفاده قرار گیرند :

طرح خصوصی سازی صنعت برق (توانیر)

http://www2.tavanir.org.ir/privatization/generators/default.asp

http://www.tavanir.org.ir/ren_dg

 

دبیر کمیته جلب مشارکت های مردمی در امر توسعه مولدهای مقیاس کوچک شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان

رشت ، جنب دانای علی ، امور 4 برق رشت ، دفتر بازار برق     تلفن 33507731   013

 

 
نکات کلی در خصوص مولدهای مقیاس کوچک(گاز سوز) برای سرمایه گذاران

 

 

شرائط اولیه جهت احداث مولد : با عنایت به اینکه ورودی مولد گاز و خروجی آن برق و حرارت می باشند ، سه شرط اساسی تامین گاز ، اتصال به شبکه برق (یا مصرف برق) و مصرف حرارت در احداث اینگونه مولدها بطور همزمان می بایستی در نظر گرفته شوند . توجه شود که این مولدها اصطلاحاً دائم کار (continuous) بوده و می توانند روزها بدون وقفه در بار کامل بکار گرفته شوند و فقط برای سرویس یا تعمیرات لزوماً خاموش خواهند شد . ضمناً مولدهای مذکور حتماً می بایستی نو باشند .

 

1- امکانپذیر بودن تامین گاز : مولد بایستی در جائی احداث گردد که امکان ایجاد انشعاب گاز با فشار صنعتی لازم (60 پوند بر اینچ مربع) و حجم مورد نیاز (حدود 250 متر مکعب به ازای هر مگاوات) با کمترین سرمایه گذاری و کمترین مشکلات ناشی از اخذ مجوز حریم ، کسب رضایت مالکان مسیر و مشکلات فنی میسر باشد . قابل توجه می باشد که در بررسی اولیه ، صرفاً وجود لوله کشی گاز در محل کفایت ننموده و بلکه باید شرائط فوق صدق نماید . متقاضی محترم می بایستی در بررسی های اولیه خود جهت تعیین مکان مناسب ، هماهنگی شفاهی با اداره گاز محل داشته باشد و در مراحل بعدی با ثبت نام در سایت Iranchp می تواند با درخواست معرفی نامه گاز که توسط شرکت توزیع برق تهیه می گردد و ارائه آن به شرکت گاز ، جوابیه کتبی را از شرکت گاز دریافت نماید . همچنین کلیه هزینه ها و مسائل مربوط به اخذ انشعاب و گاز رسانی به عهده متقاضی می باشد .

2- امکانپذیر بودن اتصال مولد به شبکه برق : محل مورد می بایستی از نظر اتصال الکتریکی مولد به شبکه که از جمله مهمترین موارد می باشد ، کمترین مشکلات را داشته باشد . متقاضی محترم در همان ابتدای کار می تواند با مراجعه به دفتر بازار برق بصورت شفاهی در خصوص وضعیت نقاط مورد نظر خود جهت احداث مولد استعلام نماید و در صورت مشخص شدن دقیق یک محل ، با ارائه درخواست کتبی ، پاسخ مورد نظر را دریافت نموده و سایر امور را پیگیری نماید . متذکر می گردد که به جهت اهمیت امکان تداوم تولید برق توسط مولد ، سعی می گردد که یک مسیر اصلی شبکه برق و یک مسیر جایگزین شبکه برق جهت اتصال مولد به شبکه در نظر گرفته شود .

 در خصوص هزینه های ایجاد اتصال به شبکه و انجام مطالعات مربوطه نیز لازم به ذکر می باشد که بجز برخی موارد خاص (در صورت تامین بودجه توسط شرکت توزیع) ، کلیه هزینه ها و مسائل مربوط به اتصال مولد به شبکه برق به هریک از مسیرهای اصلی و جایگزین و انجام مطالعات مربوطه به عهده متقاضی است . همچنین متقاضی می بایستی نسبت به احداث پست سوئیچ برد یا نقطه تحویل برق با تجهیزات و سیستمهای حفاظتی و مونیتورینگ لازم اقدام نماید .

3- امکانپذیر بودن تامین راندمان حرارتی : از سال 1393 حداقل راندمان موثر مورد قبول برای مولدهای گازسوز 50 درصد در نظر گرفته شده است . راندمان موثر عبارت است از برآیند راندمان حرارتی مولد و راندمان الکتریکی (معمولاً حدود 40 تا 42 درصد) می باشد . راندمان الکتریکی در کتابچه مشخصات مولد ذکر گردیده است . جهت راندمان حرارتی مولد ، متقاضی می بایستی با انجام مطالعات مکانیک حرارت و ارائه طرحی به نیروگاه طرشت تهران ، راندمان حرارتی مولد را به اثبات برساند که البته پس از راه اندازی مولد از سوی کارشناسان نیروگاه طرشت مورد آزمون و ارزیابی قرار گرفته و مقدار واقعی راندمان حرارتی در قرارداد منظور خواهند گردید . از اینرو متقاضی از ابتدا می بایستی از  وجود مصرف کننده حرارت مازاد مولد در نزدیکی نیروگاه خود مطمئن گردد .

زمین ساختگاه - علاوه بر موارد ذکر شده موضوع تامین زمین مورد نیاز و مساحت لازمه نیز بسیار مهم می باشد . بطور کلی برای ایجاد ساختگاه به ازاء هر مگاوات می بایستی حدود 100 تا 200 متر مربع زمین در نظر گرفته شود . زمین اضافی جهت سایر ساختمانها (اداری ، نگهبانی و . . . ) و فضا های مورد نیاز حسب مورد متغییر می باشد . لازم به ذکر می باشد که قیمت زمین در شهرکهای صنعتی در صورتیکه منشاء آن از زمینهای منابع طبیعی باشد تا متراژ محدودی مجانی و در غیر این صورت به قیمت روز می باشد . بدیهی است چنانچه ساختگاه در زمینهای شهری (یا مناطق مسکونی روستائی) باشد علاوه بر مسئله قیمت بالای زمین در حوزه شهر ، ایجاد حریم یا تمهیدی که بتواند از ایجاد صدای مزاحم مولد برای همسایگان جلوگیری کند نیز ضروری می باشد .

راندمان اقتصادی   از آنجائیکه شرائط بهره برداری از پتانسیل های هر مولد متغییر می باشد لذا متقاضی خود می بایستی نسبت به محاسبه راندمان اقتصادی و نرخ بازگشت سرمایه اقدام نماید . بطور کلی آیتمهائی که بکارگیری مولد را توجیه پذیر می سازند عبارتند از

الف - بکار گیری پتانسیل های مولد شامل "تولید برق" ، "تولید حرارت یا برودت" ، "بهره گیری از گازهای خروجی اگزوز مانند CO2 "

ب بکارگیری مولد برای مصارف بسیار حساس به نوسان برق مانند برخی صنایع داروئی ، صنایع ساخت کابلهای برق فشار قوی و . . . که هرگونه نوسان در برق شبکه می تواند خسارت مالی هنگفتی ببار آورد و لذا می توان با بکار گیری مولدهای گاز سوز نسبت به تامین برق مطمئن اقدام نمود .

هزینه ها عبارتند از

- هزینه خرید دستگاه که برای یک مگاوات حدوداً 500000 یورو می باشد بعلاوه هزینه های گمرکی و حمل و نقل و نصب و راه اندازی .

- هزینه تجهیزات جانبی بهره برداری حرارت و برودت CHP , CCHP و گازهای خروجی اگزوز

- هزینه تامین زمین و ساخت بنا و محوطه

- هزینه تامین انشعاب گاز

- هزینه اتصال به شبکه

- هزینه های متفرقه قبل از بهره برداری شامل هزینه های مشاور طرح و پرسنلی و . . .

- هزینه های جاری دستگاه مانند سرویس(شمع و روغن و فیلتر و سیستم خنک کننده و . . .) و تعمیرات

- هزینه اورهال مولد (تعمیرات اساسی مولد بعد از حدود 80000تا 120000ساعت)

- هزینه های جاری زمان بهره برداری مانند هزینه پرسنلی

 

 

 

درآمدهای مولد عبارتند از

- فروش برق که بعنوان مثال در صورتی که در قالب قرارداد خرید تضمینی برق توسط توانیر باشد با قیمت پایه 996 ریال به ازاء هر کیلووات خواهد بود و در صورتی که راندمان موثر بیش از 50 درصد باشد ، پاداش راندمان نیز به آن تعلق خواهد گرفت . ذیلاً در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه خواهد گردید

- فروش یا صرفه جوئی ناشی از بازیابی حرارت زائد ژنراتور

- فروش محصولات بازیابی شده از اگزوز مولد مانند CO2

 

 

نحوه فروش برق : فروش برق در سه حالت ممکن عملیاتی گردیده است که عبارتند از

الف فروش درقالب قرارداد خرید تضمینی برق توسط شرکت توانیر

ب - فروش درقالب قرارداد خرید تضمینی برق توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران

ج - فروش درقالب قرارداد دوجانبه به دیگر مشترکین شبکه برق ایران

متذکر می گردد که تولیدکننده می تواند برق تولیدی خود را همزمان در هر سه حالت بفروش برساند . بعنوان مثال چنانچه 5 مگاوات تولید دارد 3 مگاوات آنرا در قالب قرارداد دوجانبه و یک مگاوات را در قالب قرارداد خرید تضمینی شرکت توانیر و یک مگاوات باقیمانده را در قالب قرارداد خرید تضمینی شرکت مدیریت شبکه برق ایران به فروش برساند .

- خرید تضمینی برق توسط شرکت توانیر : دوره خرید برق توسط شرکت توانیر 5 سال بوده و تمدید نمی گردد . در صورت انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت توانیر ، قیمت پایه قابل پرداخت به ازاء هر کیلووات ساعت در صورت داشتن راندان موثر 50 درصد معادل 996 ریال می باشد . در صورت داشتن راندمان بالاتر ، پاداش بازده به آن تعلق خواهد گرفت . بعد از سال اول بر اساس متوسط نرخ تسعیر ارز و شاخص قیمت خرده فروشی ضرائب تعدیل در نرخ قرارداد اعمال می گردد . هزینه گاز مصرفی مولد توسط شرکت توانیر مستقیماً به شرکت گاز پرداخت می گردد .

- خرید تضمینی برق توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران : در صورت انعقاد قرارداد خرید تضمینی برق با شرکت مدیریت شبکه برق ایران ، نرخ فروش برق به شرکت مدیریت شبکه برق ایران برابر 783 ریال بر کیلووات ساعت تعیین گردیده است که از مبلغ فوق معادل 185 ریال به ازای هر کیلووات ساعت مربوط به خدمات آمادگی مولد می باشد (بر اساس مصوبات سال 1394) . همچنین در صورت تعهد مولدهای مقیاس کوچک به رعایت سقف مجاز نرخ خروج بدون برنامه و تنظیم برنامه تعمیر و نگهداری سالیانه متناسب را نیازهای شبکه ، مبلغ خدمات آمادگی فوق با احتساب ضرائب آمادگی ساعتی بازار به تولید کننده پرداخت خواهد گردید . دوره خرید برق توسط شرکت مدیریت شبکه برق ایران قابل تمدید می باشد . لازم به ذکر می باشد که عقد قرارداد با شرکت مدیریت شبکه برق ایران در قالب قراردادهای رقابتی (ویژه نیروگاه های بزرگ) نیز امکانپذیر بوده که بعلت عدم توجیه اقتصادی ذکر نمی گردد .

- قراردادهای دوجانبه : این امکان وجود دارد که مالک مولد با هماهنگی و موافقت شرکت توانیر (شرائط فنی مساعد شبکه) ، همه یا قسمتی از برق تولیدی را در قالب قراردادهای دوجانبه به هر یک از مشترکین برق کشور با قیمت توافقی بفروش برساند . در این صورت هزینه گاز مصرفی مولد به عهده تولید کننده می باشد . همچنین چنانچه در مسیر شبکه از تولید تا مصرف ، شبکه فوق توزیع و انتقال (شبکه با ولتاژ 63000 ولت و بالاتر) وجود داشته باشد ، مالک مولد می بایستی هزینه انتقال را حسب مورد پرداخت نماید ، مانند هنگامی که مولدی در شهر صنعتی رشت بخواهد انرژی تولیدی خود را به مشترکی در آستارا یا حتی بندرعباس بفروشد . ولی چنانچه فقط از شبکه توزیع جهت انتقال برق استفاده نماید در حال حاضر از پرداخت هزینه انتقال معاف می باشد ، مانند زمانی که مولد مذکور بخواهد انرژی تولیدی خود را به مشترکی در نزدیکی خود در همان فیدر در شهر صنعتی رشت بفروش برساند . لازم به ذکر می باشد که خریدار انرژی لزوماً می تواند مشترک شبکه برق کشور نبوده که دراین صورت  طرفین می بایستی نسبت به احداث شبکه برق اختصاصی اقدام نمایند .

 


DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0

دکتر آناهیتا علیزاده

moai game engine docs

تجهیزات پزشکی